1. Agencja Interaktywna DobrePromo.pl

mobilne strony internetowe

16Lut 2017

Po czym poznać dobrze zaprojektowane firmowe strony internetowe?

Po czym poznać dobrze zaprojektowane firmowe strony internetowe?

Zdając sobie sprawę z marketingowej siły internetu, nawet najmniejsze firmy chcą mieć dzisiaj własną stronę www.

Ich zaprojektowanie zlecają albo fachowcom, albo amatorom, za każdym razem licząc, że ich witryna będzie atrakcyjna dla odbiorców, co przełoży się na wzrost zainteresowania firmą, a przez to także na sukces w biznesie. Niestety w morzu przeróżnych stron internetowych wciąż można spotkać zarówno dobre projekty, jak i te złe, które z pewnością nie spełniają oczekiwań ich właścicieli. Warto zastanowić się, czym powinny charakteryzować się dobre strony internetowe, czyli na czym polega profesjonalne projektowanie stron www.

Dostosowanie projektu do grupy docelowej

profesjonalne strony internetowe

Ogólny wygląd strony internetowej ma najważniejsze znaczenie dla odbiorcy, ponieważ decyduje o chęci pozostania na stronie lub jej opuszczeniu. Projektowanie stron internetowych pod tym względem powinno brać pod uwagę przede wszystkim charakter działalności firmy, ale także rodzaj jej potencjalnych klientów, czyli grupę docelową witryny. Przykładowo jaskrawe kolory i krzykliwe napisy nie pasują do kancelarii prawnej, kojarzonej z powagą i profesjonalizmem, natomiast zbyt mała czcionka i chaotyczny układ strony prawdopodobnie odstraszy osoby starsze, będące główną grupą potencjalnych klientów firmy oferującej produkty dla seniorów. Dobra strona internetowa powinna być więc przyjemna dla oka, ale przede wszystkim przyciągać uwagę konkretnej grupy docelowej.

Łatwa nawigacja i atrakcyjna prezentacja oferty

Firmowe strony internetowe powinny mieć prostą nawigację, dzięki której czytelnik w szybki sposób dotrze do najważniejszych informacji np. na temat oferty firmy, czy sposobu skontaktowania się z nią. Pod tym względem dobra witryna powinna mieć dobrze widoczne menu, ograniczoną liczbę zakładek o zrozumiałych nazwach, a także działającą wyszukiwarkę. W przypadku wielu firmowych stron sprawdza się przewijanie pionowe, które nie wymaga żadnego otwierania podstron. Zawsze jednak ważny jest zarówno układ treści, jak i jej jakość. Zamiast dużych bloków tekstów coraz częściej sprawdzają się kilkuzdaniowe akapity opatrzone treściwym nagłówkiem. Projektant strony powinien przewidzieć też odpowiednią ilość miejsca na graficzną prezentację produktów firmy oraz sposoby uwypuklenia korzyści ze skorzystania z oferty firmy.

Nowoczesne dodatki i responsywność

Najlepsze strony firmowe uwzględniają aktualną modę, a także potrzeby współczesnych odbiorców. Dla większości firm niezbędna okazuje się dzisiaj strona responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. Internauci cenią sobie również takie narzędzia na stronie, jak czat online z przedstawicielem firmy, czy wtyczki do mediów społecznościowych, a także działy z poradami lub blogi firmowe. O tych wszystkich elementach powinien pamiętać projektant, chcący tworzyć dobre i skuteczne strony www dla firm. Oczywiście nadrzędnym celem powinna być atrakcyjna prezentacja oferty firmy, a także przyciągnięcie potencjalnych klientów. Należy przy tym mieć na uwadze, że strona firmowa powinna być spójna z wizerunkiem firmy, a więc uwzględniać jej elementy identyfikacji wizualnej.

Strona firmowa ma dzisiaj ogromny wpływ na sposób postrzegania firmy, a także na osiąganie celów marketingowych. Z tego względu warto zainwestować w jej wysoką jakość, ponieważ to z pewnością szybko przyniesie wymierne korzyści.

24Paź 2016

Nadszedł czas na mobilne strony internetowe.

Mobilne strony internetowe.

Nadchodzą ciężkie czasy dla wszystkich, którzy ze swoimi stronami internetowymi zatrzymali się na dawnej epoce.

mobilna-strona-internetowa

Dawnej, czyli tej, która miała miejsce jeszcze kilka lat temu. W przeciągu minionych 3-4 lat, nastąpił bardzo dynamiczny i widoczny gołym okiem rozwój technologii informatycznych, związanych z projektowaniem stron internetowych. Nie wątpliwie przyczyniło się do tego spopularyzowanie mobilnych urządzeń, wyposażonych w dostęp do internetu. Na czele tych produktów znajduje się smartfon i tablet. Obecnie, są to znacznie częściej używane urządzenia niż laptop czy komputer stacjonarny. Jednak nie wszystkie znajdujące się w sieci strony, zostały dostosowane do tego, aby dobrze się prezentowały na wyświetlaczach mniejszych nawet o 70 procent niż ekran komputera. Aby uczynić surfowanie po necie jeszcze przyjemniejszym, opracowano mobilne strony internetowe. Powstają one w technologii RWD, która zapewnia im reponsywność, w oparciu o dynamicznie wczytywane arkusze stylów CSS. To one decydują o tym, jak strona będzie wyglądała, zależnie od urządzenia, na którym zostanie wyświetlona.

Na mniejszych ekranach, takich jak telefonów komórkowych, strony mogą mieć ograniczoną ilość elementów graficznych, jak na przykład zdjęcia czy infografiki. To nie tylko ułatwia nawigowanie po stronie, ale również przyspiesz czas wczytania takiej strony, zwłaszcza przy ograniczonej prędkości transmisji danych. Mobilne strony internetowe mają również wiele innych zalet. Na przykład pozwalają na wygodniejsze i pełniejsze pozycjonowanie stron, bez konieczności dzielenia tej czynności na dwa serwisy – pierwszy, przeznaczony na komputery i drugi, stworzony z myślą o urządzeniach przenośnych. Technologia responsywnych stron internetowych pozwala nam na to, aby jedna czynność dawała wymierne korzyści przy wszystkich grupach odbiorców – tych korzystających z komputerów, jak i urządzeń przenośnych.

Kto powinien zdecydować się na mobilne strony internetowe?

Przede wszystkim te osoby, które zarabiają dzięki posiadanym stronom. Są to więc sklepy internetowe. Pozostawienie sklepu w dotychczasowej formie, czyli dostosowanej wyłącznie do komputerów, będzie groziło malejącymi zyskami. Stopniowo będzie się dało zauważyć odpływ klientów, którzy coraz bardziej będą się denerwować brakiem wygodnego zamawiania z komórki, czy są w samochodzie, autobusie czy pracy. Mobilne sklepy internetowe pozwolą im na taki komfort zakupów, co przełoży się na ich częstsze wizyty w twoim sklepie. Innym powodem jest możliwość uzyskania znacznie wyższych pozycji w SERP Google.

Zobacz również:

Podstawowa optymalizacja SEO

15Wrz 2016

Mobilne strony internetowe.

Rok 2015 okazał się przełomowy, jeśli chodzi o kwestie dotyczące projektowania stron internetowych, ich optymalizacji i czynienia jeszcze bardziej dostępnymi dla użytkowników. Duży udział w tej rewolucji miała wyszukiwarka Google. To właśnie za jej sprawą, a właściwie zmodyfikowanego algorytmu, szansę na zajęcie wyższych pozycji w SERP-ach mają strony, wykonane w technologii responsywnej. Są to tak zwane strony RWD lub mobilne.

Czym różni się strona mobilna od statycznej?

strony internetowe rwd

Na pierwszy rzut oka, wyświetlając stronę mobilną na laptopie lub komputerze stacjonarnym, nie zobaczymy żadnych różnic pomiędzy nią, a taką samą stroną statyczną. Dopiero, jeśli strona zostanie wyświetlona na urządzeniach z mniejszym ekranem, takich ja tablet lub smartfon, odkryjemy wszystkie zalety technologii mobilnej. Podczas gdy strona statyczna w dalszym ciągu będzie miała swój oryginalny wygląd, tylko że mocno pomniejszony, a przez to niepraktyczny w obsłudze, to strona mobilna dopasuje się do wielkości ekranu, zwiększając automatycznie czcionkę, modyfikując układ i ograniczając niepotrzebne obrazy. Wszystko to ma na celu zwiększenie jej dostępności, poprawę wygody użytkowania i zoptymalizowanie czasu wczytywania, poprzez ograniczenie zbędnych danych.

Jak buduje się strony mobilne?

mobiln strona www

Z pewnością interesuje Was, jakich narzędzi i technologii używa się do stworzenia stron mobilnych. Zaskoczeniem może być to, że są to dokładnie te same narzędzia, których używa się do tworzenia stron klasycznych. Różnica polega natomiast na zastosowaniu kilku różnych arkuszy stylów, które są wczytywane w zależności od rodzaju urządzenia, na którym strona zostanie uruchomiona. I tak, jeśli Państwa mobilna strona zostanie wyświetlona na ekranie laptopa, załadowany zostanie podstawowy arkusz stylów, określający domyślny wygląd strony. Będzie ona rozciągnięta na całą lub prawie całą szerokość ekranu, przypominając tym samym miliony innych stron, wyświetlanych w taki sam sposób.

Natomiast, jeżeli ta sama strona zostanie wyświetlona na mniejszym ekranie smartfona, użyty zostanie alternatywy zestaw stylów. Znajdują się w nich definicje przeznaczone dla mniejszych ekranów, które zmniejszają rozmiary elementów, modyfikują układ menu i wprowadzają wiele innych rozwiązań, jak na przykład przekształcają klasyczne menu, w menu wysuwane po kliknięciu ikony. Zazwyczaj strony mobilne są dostępne w trzech rozmiarach/układach.

  1. Przeznaczony dla komputerów i laptopów – będziemy mieć do czynienia z podstawową, „normalnie” wyglądającą stroną. Jej obsługa nie będzie nikomu sprawiała trudności i będzie można to robić przy wykorzystaniu klasycznej myszki lub touchpada wbudowanego w laptop.
  1. Układ dla tabletów – to będzie pomniejszona wersja strony domyślnej, z lekko zmodyfikowanym układem. Celem tego rozwiązania będzie zmieszczenie wszystkich elementów na jednym ekranie, bez konieczności używania paska poziomego.
  1. Układ dla smartfonów – esencja stron mobilnych. Zmodyfikowanie wyglądu strony stricte z myślą o kilku calowych ekranach smartfonów. Zawartość strony zostanie ścieśniona, tak aby zmieścić się w obrysie prostokąta. Zastosowane zostanie opływanie obrazów przez tekst, a także wiele innych przydatnych rozwiązań, jak np. wczytanie alternatywnych, mniejszych obrazów, ograniczenie animacji i skryptów, mogących powodować problemy z płynnością przewijania strony i szybkością jej wczytywania.

strony-rwd-szczecin

Dlaczego strony mobilne są przyszłością?

Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w coraz większym biegu. Z miesiąca na miesiąc mamy mniej czasu, aby poświęcić go na swoje przyjemności. Rosnąca liczba obowiązków zawodowych i domowych, zmusza nas do wykonywania kilku czynności jednocześnie. Wśród nich są między innymi zakupy online, sprawdzanie informacji w internecie czy rozmowa ze współpracownikami, przy wykorzystaniu komunikatorów. To z kolei sprawia, że smartfon staje się naszym najbliższym urządzeniem, niezmiennie wypierają komputery PC i laptopy. Czy w podróży, czy na przerwie, a nawet w czasie wypoczynku – smartfon zawsze jest pod ręką, gotów pełnić nasze okno na świat.

Aby poruszanie się po stronach internetowych było łatwiejsze, bardziej precyzyjne i ograniczało ryzyko popełnienia pomyłki, klikając nie w to miejsce co trzeba, wymyślona została technologia stron responsywnych. Mobilne strony internetowe bardzo szybko podbiły serca użytkowników, oferując im niebywale wyższy poziom wygody. Najważniejsze elementy strony umieszczone zostały w górnej części ekranu, a nawigacja, aby nie zabierała cennego miejsca, jest dostępna pod zwijanym przyciskiem – najczęściej przypominającym trzy poziome kreseczki, jedna nad drugą.

Udział telefonów komórkowych w rynku urządzeń z dostępem do internetu nieustannie się powiększa. Smartfony są narzędziami niezbędnymi w biznesie, jak i życiu prywatnym. Jako jeden z pierwszych dostrzegł to właśnie koncern Google. Aby zachęcić właścicieli stron internetowych do inwestycji w nowe technologie stron mobilnych, zmodyfikowany został algorytm wyszukiwarki. Dawniej, stosowane były podstawowe kryteria w ocenie wartości strony, dla konkretnego zapytania. Jej zawartość, poziom merytoryczny oraz liczba prowadzących do niej linków. Wraz z nowymi zmianami, dodane zostało jeszcze jedno kryterium – czy strona jest stroną mobilną. Skąd Google się może o tym dowiedzieć? Wyszukiwarka jest w stanie od pewnego czasu wirtualnie renderować strony, sprawdzając sposób ich wyświetlania dla każdego typu wielkości ekranów. Strony, które poprawnie będą się wyświetlały bez względu na wielkość, zyskują wyższe oceny, automatycznie zajmując wyższe miejsca w rankingach wyszukiwarek i wyprzedzając konkurencyjne strony, dysponujące równie dobrymi treściami i materiałami. Mobilność witryn internetowych bezpośrednio przekłada się na ich pozycjonowanie.

Kto powinien zainwestować w strony mobilne?

Być może chcieliby Państwo się dowiedzieć, kto jako pierwszy powinien inwestować we wdrożenie technologii responsywnej dla swojej strony. Nie mamy wątpliwości co do tego, że powinny to być firmy oraz sklepy internetowe, dla których strona www jest jednym z głównych narzędzi zarabiania. Stopniowe przyzwyczajanie się użytkowników do tego, że strony mobilne są wygodnym standardem, o który zadbała również Państwa konkurencja, może w konsekwencji doprowadzić do tego, że nawet stali klienci zaczną stopniowo uciekać. A powodem będzie pozostawanie przy a rchaicznych stronach internetowych, nie dostosowujących swojego wyglądu do wielkości ekranu. Aby temu zapobiec, warto już teraz pomyśleć o tym, czy strona mobilna jest potrzebna w twojej firmie. Inwestycja w nią, może się okazać jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek przyszło Ci podjąć. Wyraźny wzrost zamówień, połączony z większym zadowoleniem klientów internetowych, to najprostsza i najkrótsza droga, do budowania stałych i lojalnych relacji ze swoimi odbiorcami. Powierzenie zbudowania mobilnej strony internetowej doświadczonej firmie, to jeden z najważniejszych warunków, aby możliwe stało się uzyskanie oczekiwanego, opisanego powyżej wyniku.

Porozmawiajmy
Loading...