Mobilne strony internetowe

Mobilne strony internetowe

Rok 2015 okazał się przełomowy, jeśli chodzi o kwestie dotyczące projektowania stron internetowych, ich optymalizacji i czynienia jeszcze bardziej dostępnymi dla użytkowników. Duży udział w tej rewolucji miała wyszukiwarka Google. To właśnie za jej sprawą, a właściwie zmodyfikowanego algorytmu, szansę na zajęcie wyższych pozycji w SERP-ach mają strony, wykonane w technologii responsywnej. Są to tak zwane strony RWD lub mobilne.

Czym różni się strona mobilna od statycznej?

strony internetowe rwd

Na pierwszy rzut oka, wyświetlając stronę mobilną na laptopie lub komputerze stacjonarnym, nie zobaczymy żadnych różnic pomiędzy nią, a taką samą stroną statyczną. Dopiero, jeśli strona zostanie wyświetlona na urządzeniach z mniejszym ekranem, takich ja tablet lub smartfon, odkryjemy wszystkie zalety technologii mobilnej. Podczas gdy strona statyczna w dalszym ciągu będzie miała swój oryginalny wygląd, tylko że mocno pomniejszony, a przez to niepraktyczny w obsłudze, to strona mobilna dopasuje się do wielkości ekranu, zwiększając automatycznie czcionkę, modyfikując układ i ograniczając niepotrzebne obrazy. Wszystko to ma na celu zwiększenie jej dostępności, poprawę wygody użytkowania i zoptymalizowanie czasu wczytywania, poprzez ograniczenie zbędnych danych.

Jak buduje się strony mobilne?

mobiln strona www

Z pewnością interesuje Was, jakich narzędzi i technologii używa się do stworzenia stron mobilnych. Zaskoczeniem może być to, że są to dokładnie te same narzędzia, których używa się do tworzenia stron klasycznych. Różnica polega natomiast na zastosowaniu kilku różnych arkuszy stylów, które są wczytywane w zależności od rodzaju urządzenia, na którym strona zostanie uruchomiona. I tak, jeśli Państwa mobilna strona zostanie wyświetlona na ekranie laptopa, załadowany zostanie podstawowy arkusz stylów, określający domyślny wygląd strony. Będzie ona rozciągnięta na całą lub prawie całą szerokość ekranu, przypominając tym samym miliony innych stron, wyświetlanych w taki sam sposób.

Natomiast, jeżeli ta sama strona zostanie wyświetlona na mniejszym ekranie smartfona, użyty zostanie alternatywy zestaw stylów. Znajdują się w nich definicje przeznaczone dla mniejszych ekranów, które zmniejszają rozmiary elementów, modyfikują układ menu i wprowadzają wiele innych rozwiązań, jak na przykład przekształcają klasyczne menu, w menu wysuwane po kliknięciu ikony. Zazwyczaj strony mobilne są dostępne w trzech rozmiarach/układach.

  1. Przeznaczony dla komputerów i laptopów – będziemy mieć do czynienia z podstawową, „normalnie” wyglądającą stroną. Jej obsługa nie będzie nikomu sprawiała trudności i będzie można to robić przy wykorzystaniu klasycznej myszki lub touchpada wbudowanego w laptop.
  1. Układ dla tabletów – to będzie pomniejszona wersja strony domyślnej, z lekko zmodyfikowanym układem. Celem tego rozwiązania będzie zmieszczenie wszystkich elementów na jednym ekranie, bez konieczności używania paska poziomego.
  1. Układ dla smartfonów – esencja stron mobilnych. Zmodyfikowanie wyglądu strony stricte z myślą o kilku calowych ekranach smartfonów. Zawartość strony zostanie ścieśniona, tak aby zmieścić się w obrysie prostokąta. Zastosowane zostanie opływanie obrazów przez tekst, a także wiele innych przydatnych rozwiązań, jak np. wczytanie alternatywnych, mniejszych obrazów, ograniczenie animacji i skryptów, mogących powodować problemy z płynnością przewijania strony i szybkością jej wczytywania.

strony-rwd-szczecin

Dlaczego strony mobilne są przyszłością?

Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w coraz większym biegu. Z miesiąca na miesiąc mamy mniej czasu, aby poświęcić go na swoje przyjemności. Rosnąca liczba obowiązków zawodowych i domowych, zmusza nas do wykonywania kilku czynności jednocześnie. Wśród nich są między innymi zakupy online, sprawdzanie informacji w internecie czy rozmowa ze współpracownikami, przy wykorzystaniu komunikatorów. To z kolei sprawia, że smartfon staje się naszym najbliższym urządzeniem, niezmiennie wypierają komputery PC i laptopy. Czy w podróży, czy na przerwie, a nawet w czasie wypoczynku – smartfon zawsze jest pod ręką, gotów pełnić nasze okno na świat.

Aby poruszanie się po stronach internetowych było łatwiejsze, bardziej precyzyjne i ograniczało ryzyko popełnienia pomyłki, klikając nie w to miejsce co trzeba, wymyślona została technologia stron responsywnych. Mobilne strony internetowe bardzo szybko podbiły serca użytkowników, oferując im niebywale wyższy poziom wygody. Najważniejsze elementy strony umieszczone zostały w górnej części ekranu, a nawigacja, aby nie zabierała cennego miejsca, jest dostępna pod zwijanym przyciskiem – najczęściej przypominającym trzy poziome kreseczki, jedna nad drugą.

Udział telefonów komórkowych w rynku urządzeń z dostępem do internetu nieustannie się powiększa. Smartfony są narzędziami niezbędnymi w biznesie, jak i życiu prywatnym. Jako jeden z pierwszych dostrzegł to właśnie koncern Google. Aby zachęcić właścicieli stron internetowych do inwestycji w nowe technologie stron mobilnych, zmodyfikowany został algorytm wyszukiwarki. Dawniej, stosowane były podstawowe kryteria w ocenie wartości strony, dla konkretnego zapytania. Jej zawartość, poziom merytoryczny oraz liczba prowadzących do niej linków. Wraz z nowymi zmianami, dodane zostało jeszcze jedno kryterium – czy strona jest stroną mobilną. Skąd Google się może o tym dowiedzieć? Wyszukiwarka jest w stanie od pewnego czasu wirtualnie renderować strony, sprawdzając sposób ich wyświetlania dla każdego typu wielkości ekranów. Strony, które poprawnie będą się wyświetlały bez względu na wielkość, zyskują wyższe oceny, automatycznie zajmując wyższe miejsca w rankingach wyszukiwarek i wyprzedzając konkurencyjne strony, dysponujące równie dobrymi treściami i materiałami. Mobilność witryn internetowych bezpośrednio przekłada się na ich pozycjonowanie.

Kto powinien zainwestować w strony mobilne?

Być może chcieliby Państwo się dowiedzieć, kto jako pierwszy powinien inwestować we wdrożenie technologii responsywnej dla swojej strony. Nie mamy wątpliwości co do tego, że powinny to być firmy oraz sklepy internetowe, dla których strona www jest jednym z głównych narzędzi zarabiania. Stopniowe przyzwyczajanie się użytkowników do tego, że strony mobilne są wygodnym standardem, o który zadbała również Państwa konkurencja, może w konsekwencji doprowadzić do tego, że nawet stali klienci zaczną stopniowo uciekać. A powodem będzie pozostawanie przy a rchaicznych stronach internetowych, nie dostosowujących swojego wyglądu do wielkości ekranu. Aby temu zapobiec, warto już teraz pomyśleć o tym, czy strona mobilna jest potrzebna w twojej firmie. Inwestycja w nią, może się okazać jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek przyszło Ci podjąć. Wyraźny wzrost zamówień, połączony z większym zadowoleniem klientów internetowych, to najprostsza i najkrótsza droga, do budowania stałych i lojalnych relacji ze swoimi odbiorcami. Powierzenie zbudowania mobilnej strony internetowej doświadczonej firmie, to jeden z najważniejszych warunków, aby możliwe stało się uzyskanie oczekiwanego, opisanego powyżej wyniku.

Call Now ButtonZADZWOŃ

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Wiecej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij